خرید ۷ متر مسکن با وام ۴۸۰ میلیون تومانی

قرار بود با افزایش سقف وام مسکن، قدرت خرید مردم در بازار مسکن افزایش یابد اما اکنون با وام ۴۸۰ میلیون تومانی تنها می‌توان ۷.۸ مترمربع مسکن را خریداری کرد.

قدرت خرید مردم مهم‌ترین مولفه برای ورود تقاضاهای مصرفی به بازار مسکن بوده است. در این راستا نیز دولت‌های مختلف تلاش کرده‌اند با اجرای راهکارهایی از جمله افزایش سقف وام خرید مسکن، توانمندی مردم برای خرید خانه را افزایش دهند.

وام-مسکن-خرید-خانه
قرار بود با افزایش سقف وام مسکن، قدرت خرید مردم در بازار مسکن افزایش یابد اما اکنون با وام ۴۸۰ میلیون تومانی تنها می‌توان ۷.۸ مترمربع مسکن را خریداری کرد.

 افزایش سقف وام مسکن زوجین به 480 میلیون تومان

شهریور ماه سال گذشته بانک مرکزی طی ابلاغی سقف وام ساخت و خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم در تهران از 200 میلیون تومان برای زوجین را به 400 میلیون تومان افزایش داد. وام تعمیر یا همان جعاله که پیش از این برای تهرانی‌ها 40 میلیون تومان بوده به 80 میلیون تومان افزایش یافت.

همچنین سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت برای زوجین 320 میلیون تومان و به‌صورت انفرادی 160 میلیون تومان است. در سایر مناطق شهری با جمعیت 200 هزار نفر و کمتر برای زوجین 240 میلیون تومان و به‌صورت انفرادی 120 میلیون تومان تعیین شد.

به‌عبارت دیگر در زمان حاضر یک زوج ساکن تهران می‌توانند از 480 میلیون تومان وام خرید مسکن استفاده کنند. برای دریافت این وام نیز بایستی دو برابر مبلغ وام اوراق حق تقدم خریداری شود.

میانگین قیمت مسکن متری 44میلیون و 800

از سوی دیگر بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در خصوص تحولات بازار مسکن، طی تیر 1401 متوسط وزنی قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در مناطق 22 گانه شهر تهران به 44 میلیون و 840 هزار تومان رسید.

در ماه مورد اشاره منطقه یک با متوسط قیمت 84 میلیون و 522 هزار تومان بیشترین و منطقه 17 با 22 میلیون و 890 هزار تومان کمترین قیمت مسکن را داشته‌اند.

خرید 125  میلیون تومان اوراق تسه

اگر قرار باشد یک زوج وام 480 میلیون تومانی بانک مسکن را دریافت کنند باید 960 برگ تسهیلات مسکن را خریداری کنند. متوسط قیمت این اوراق حدود 130 هزار تومان است، یعنی در مجموع حدود 125 میلیون تومان که متقاضی وام باید ابتدا آنرا برای خرید اوراق پرداخت کند.

7 متر خانه در تهران

در واقع از 480 میلیون تومان وام خرید مسکن 355 میلیون تومان باقی می‌ماند. با توجه به میانگین قیمت حدود 45 میلیون تومانی هرمترمربع واحد مسکونی در تهران با این مبلغ وام  می‌توان 7.8 متر را خریداری کرد.

به‌عنوان مثال برای یک واحد 100 متر مربعی با قیمت 4.5 میلیارد تومانی، وام خرید مسکن کمتر از 8 درصد را پوشش می‌دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

اشتراک گذاری در :

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی email

پست های مرتبط

ارسال
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments