نوسان قیمت مسکن از ارزان‌ترین تا گران‌ترین محله تهران

نوسان قیمت مسکن در تهران

نتایج بررسی ۲۱۹ محله از بین ۳۷۰ محله شهر تهران حاکی از نوسان قیمت‌ مسکن در مناطق مختلف پایتخت است و نشان می‌دهد که قیمت پیشنهادی مسکن، فقط در ۱۱.۸ درصد از محله‌ها بالاتر از متوسط و در سایر محلات پایین‌تر از متوسط شهر تهران است.

قیمت پیشنهادی مسکن در ۶۴ درصد از محله‌های شهر تهران پایین‌تر از متری ۳۰ میلیون تومان است.

طبق آخرین آماری که از آگهی‌های یک سامانه ملکی در ۲۶ روز ابتدایی دی ۱۴۰۰ به دست آمده، متوسط قیمت‌های پیشنهادی در شهر تهران ۵۱.۷ میلیون تومان در هر متر مربع است.

نوسان قیمت مسکن در ۲۷ محله تهران

از بین ۲۱۹ محله مورد بررسی، میانگین قیمت‌های پیشنهادی در ۲۷ محله، بین ۵۱ تا ۸۸ میلیون تومان در هر متر مربع است که عمده این محله‌ها در منطقه یک قرار دارند. منطقه یک در حال حاضر رتبه دهم را از نظر تعداد معاملات مسکن شهر تهران به خود اختصاص می‌دهد.

فرمانیه با میانگین ۸۸.۴ میلیون تومان در هر متر مربع، نیاوران ۷۶ میلیون، قیطریه ۷۳ میلیون، اختیاریه ۶۷ میلیون، دارآباد ۵۹ میلیون، دربند ۵۷ میلیون در هر متر مربع از جمله این محله‌ها هستند.

از طرف دیگر متوسط قیمت مسکن در ۵۲ محله، بین ۳۱ تا ۵۰ میلیون تومان است که تا حدودی با سطح توان اقشار متوسط همخوانی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اغلب این محله‌ها جزو محلات پرفروش هستند.

نوسان قیمت مسکن
قیمت پیشنهادی مسکن فقط در ۱۱.۸ درصد از محله‌های تهران بالاتر از متوسط است.

محله‌های با رتبه مناسب از نظر تعداد معاملات

از بین محله‌های این محدوده قیمتی که رتبه مناسبی از نظر تعداد معاملات دارند، می‌توان به نارمک با متوسط قیمت پیشنهادی هر متر مربع ۳۳.۴ میلیون تومان، تهرانپارس‌غربی ۳۵.۵ میلیون، شهران‌شمالی ۳۹.۴ میلیون، شمس‌آباد ۴۲ میلیون، باغ فیض ۴۲.۳ میلیون، صادقیه ۴۲.۴ میلیون، هفت‌حوض ۴۳.۷ میلیون، جنت‌آباد جنوبی ۴۴.۲ میلیون، پونک جنوبی ۴۴.۴ میلیون، جنت‌آباد مرکزی ۴۵ میلیون و مرزداران شرقی با متوسط قیمت هر متر مربع ۵۰ میلیون اشاره کرد.

اکثر این محله‌ها در منطقه ۵ قرار دارند که رتبه اول را از نظر تعداد معاملات مسکن شهر تهران دارد.

سهم بالای محله‌های ارزان قیمت از معاملات شهر تهران

نکته جالب این بررسی، به سهم بالای محله‌های ارزان قیمت از معاملات شهر تهران برمی‌گردد. با توجه به آمار مذکور، متوسط قیمت پیشنهادی در ۱۴۰ محله از شهر تهران پایین‌تر از متری ۳۰ میلیون تومان است؛ به طوری که از ۲۱۹ محله مورد برررسی در ۱۳۹ محله از شهر تهران متوسط قیمت پیشنهادی هر متر خانه ۱۴.۵ تا ۳۰ میلیون تومان است.

از محله‌های پرمعامله این محدوده قیمتی می‌توان به بریانک با میانگین ۱۹.۴ میلیون تومان در هر متر مربع، سرآسیاب دولاب ۲۰.۳ میلیون، افسریه شمالی ۲۱.۵ میلیون، نظام‌آباد ۲۲.۳ میلیون، زنجان جنوبی ۲۲.۸ میلیون، سلسبیل جنوبی ۲۲.۹ میلیون، شکوفه ۲۳.۶ میلیون، اسکندری ۲۴.۲ میلیون، کارون شمالی ۲۴.۵ میلیون، پیروزی ۲۴.۵ میلیون، استاد معین ۲۵.۴ میلیون، تهرانپارس شرقی ۲۵.۷ میلیون و جنت‌آباد شمالی با ۲۷.۷ میلیون تومان در هر متر مربع اشاره کرد.

۳۰ محله گران قیمت شهر تهران

طابق شاخصی که از قیمت پیشنهادی آگهی‌های سامانه مذکور در بازه زمانی ۱ تا ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰ به دست آمده، ۳۰ محله گران قیمت شهر تهران به ترتیب فرمانیه، زعفرانیه، دروس، نیاوران، قیطریه، درختی، سعادت‌آباد، امانیه، اختیاریه، آسمان، شهرک غرب، ضرابخانه، داوودیه، ونک، آراج، یوسف آباد، دارآباد، حسین آباد، دربند، کوی نصر، دزاشیب، قلهک، سوهانک، ازگل، نیلوفر، شاهین، مرزداران‌شرقی، شهید محلاتی، سیدخندان و اباذر هستند.

در این لیست فرمانیه با ۸۸.۴ میلیون تومان در هر متر مربع گرانترین و اباذر با متری ۴۷.۸ میلیون تومان ارزانترین محله هستند.

اما برای آنکه نوسان قیمت مسکن در شهر تهران را بیشتر درک کنید، به سراغ سی محله ارزان قیمت پایتخت خواهیم رفت تا با میانگین قیمت مسکن در این محلات نیز آشنا شویم.

۳۰ محله ارزان قیمت تهران

همچنین بر اساس نرخ پیشنهادی آگهی‌های یکم تا بیست و ششم دی ماه امسال ۳۰ محله ارزان قیمت در بازار مسکن شهر تهران به ترتیب دولت‌خواه شمالی، زمزم، اتابک، شوش، شادآباد، هاشم‌آباد، مطهری، رضویه، تقی‌آباد، مینابی، وصنارد، یافت‌آباد، اندیشه، زهتابی، مقدم، هرندی، خلیج فارس، هفده شهریور، امامزاده حسن، آذری، جوانمرد قصاب، مسعودیه، مختاری، جلیلی، بروجردی، یاخچی آباد، جوادیه، طیب، ابوذر شرقی و نفرآباد است که در این لیست دولت خواه شمالی با متری ۱۴.۵ میلیون تومان ارزان ترین و نفرآباد با متری ۱۷.۷ میلیون تومان گران‌ترین محله هستند.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری در :

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی email

پست های مرتبط

ارسال
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments