فروش متری مسکن؛ راهکار خرید خانه برای عموم مردم

خرید خانه

به دلیل رشدهای شش تا هفت برابری قیمت خانه طی حدود چهار سال گذشته امکان خرید در بازار مسکن برای دهک‌های پایین و متوسط، شاید برای تمام عمر وجود نداشته باشد اما یک کارشناس بازار مسکن معتقد است که می‌توان از طریق فروش متری خانه، دادن برگه‌های سهام و ایجاد ارزش افزوده به دارایی‌های مردم، طول مسیر دستیابی متقاضیان به مسکن را کوتاه کرد.

فاصله خانواده‌ها با مسکن ملکی

رشد سنگین قیمت‌ها در بازار مسکن، فاصله خانواده‌ها با مسکن ملکی را به شدت افزایش داده است. هر چند وضعیت مستاجرها هم چندان بهتر نیست و یکی دو سال است که با رشدهایی بعضا بیش از نرخ تورم مواجهند.

آرزوی خانه دار شدن

اعداد و ارقام متفاوتی از مدت زمان انتظار برای خانه‌دار شدن ارایه می‌شود. برخی برآوردها از رسیدن این عدد به ۱۰۹ سال حکایت دارد. امروز هم علیرضا زاکانی، شهردار تهران، طول زمان خرید مسکن برای حقوق‌بگیران را ۶۶ سال عنوان کرد و گفت: «خرید خانه برای این افراد به آرزو تبدیل شده است.»

مسکن بلای جان مردم

وی افزود:«امروز مسکن به بلای جان مردم تبدیل شده و دو سوم حقوق بگیران را به خود اختصاص داده».

به هر حال آن‌چه برای مردم اهمیت دارد رشدهای عجیب و غریبی است که در قیمت مسکن طی سال‌های اخیر اتفاق افتاده که باعث  شده حدود دو سوم درآمدشان را به مسکن  اختصاص دهند.

از اواخر سال ۱۳۹۶ که بازارها در ایران شروع به رشدهای سنگین کردند تاکنون مطابق آماری که بانک مرکزی ارایه می‌دهد قیمت خانه در شهر تهران ۶ برابر شده و از متری ۵ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان در پایان سال ۱۳۹۶ به ۳۴ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان رسیده است.

رشد ۲۸ درصدی قیمت خانه در کشور

با ورود به اردیبهشت به تدریج نگرانی‌ها از وضعیت بازار مسکن افزایش می‌یابد. مستاجرها مطابق شرایط هر سال منتظر نرخ‌های جدید هستند و کسانی که به خرید خانه فکر می‌کنند با ریسک رشد قیمت مواجهند.

البته آمار گویای آن است که از سال گذشته آهنگ رشد قیمت کند شده و طبق اعلام بانک مرکزی، تورم نقطه به نقطه مسکن شهر تهران در فروردین ۱۴۰۱ به ۱۶.۹ درصد رسیده است.

مرکز آمار هم این رقم را برای فروردین سال جاری در کل کشور ۲۸ درصد اعلام کرد.

فروش-متری-مسکن

راه حل یک کارشناس برای خانه‌دار شدن؛ خرید متری مسکن

یک کارشناس بازار مسکن، راهکار میان‌بر خانه‌دار کردن اقشار متوسط و پایین را خرید متری مسکن دانست و گفت: «در شرایط فعلی بسیاری از افراد توانایی خرید آپارتمان را ندارند. از طریق نظام پس‌انداز هم بعضا دهه‌ها طول می‌کشد تا فردی بتواند خانه‌دار شود. طرح‌های دولتی هم جوابگو نخواهد بود؛ چرا که طی حدود پنج دهه گذشته نقش دولت‌ها در تولید مسکن در ایران کمتر از ۵ درصد بوده است.»

سعید لطفی بیان کرد: «یکی از راه‌حل‌های خانه‌دار شدن در شرایط تورمی، ایجاد ارزش افزوده برای سرمایه‌های خرد است.

در سطح کلان، دولت می‌تواند شرکت‌هایی را حمایت کند که پول‌های اندک خانواده‌ها را جمع‌آوری کنند. نقش دولت در این بین صیانت از سرمایه‌های مردم است.

خانوارها به تدریج سرمایه خود را در صندوقی که برای خودشان تشکیل می‌شود واریز و اقدام به خرید متری مسکن از طریق خرید برگه‌های سهام می‌کنند. بنابراین با رشد قیمت مسکن، سهام افراد نیز با ارزش می‌شود.»

وی با بیان این‌که آن‌چه هم‌اکنون به شکل پیش‌فروش مسکن وجود دارد مدل سنتی سرمایه‌گذاری  در بازار املاک است گفت: «مدل پیش‌فروش به خانوارها کمک می‌کند تا از تورم‌های آتی بازار مسکن تا حدودی در امان بمانند.

البته قانون پیش‌فروش ایرداتی دارد که سال‌هاست درباره آن صحبت می‌شود اما به نتیجه خاصی نرسیده و به همین دلیل بازار مسکن از این مکانیزم تامین مالی محروم شده است.»

مزایای فروش متری مسکن

لطفی تاکید کرد: «در بحث فروش متری مسکن در بورس کالا نیازی نیست که پول یک واحد مسکونی به طور کامل پرداخت شود. بورس ضمانت تحویل به‌موقع واحد را می‌دهد و اگر سازنده به تعهدات خود عمل نکند باید خسارت بپردازد.

این اوراق که با عنوان اوراق سلف از آن یاد می‌شود متناسب با قیمت مسکن رشد می‌کند. مزیت دیگر آن قدرت نقدشوندگی است. هم‌چنین سرمایه‌ها به بازار مسکن می‌آید که یک حوزه مولد است و به این ترتیب در کاهش نرخ تورم تاثیرگذار خواهد بود.

این کارشناس بازار مسکن درباره طرح فروش متری مسکن گفت: «از حدود دو سال قبل این موضوع مطرح شده اما در سطح محدودی به اجرا رسیده است. اگر این ابزار در بازار مسکن به شکل وسیع‌تر و با ساز و کارهای مناسبی اجرا شود می‌تواند تاثیرات مناسبی ایجاد کند.»

قیمت هر متر خانه در تهران ۳۴.۲ میلیون تومان

طبق اعلام بانک مرکزی، در فروردین ۱۴۰۱ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۴ درصد کاهش و ۱۶.۹ درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، تعداد معاملات انجام شده در این ماه ۳.۴ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۴۹.۹ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۶۳.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

اشتراک گذاری در :

به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی email

پست های مرتبط

ارسال
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments